Ako vypočítať počet koláčov na svadbu

Odhadnúť množstvo čohokoľvek potrebného na svadbu je ozaj ťažké, uvažujeme tu totiž o desiatkách ľudí, ktorým chceme vyhovieť. V niektorých rodinách sa delia úlohy, a teda napríklad také koláče môže riešiť budúca svokra alebo mama. Ja som si koláče chcela objednávať sama a preto som potrebovala nejaký vzorec, podľa ktorého by som odhadla, koľko koláčov budeme reálne na svadbu potrebovať. Bohužiaľ, jednoduchý vzorec som nenašla, no aj napriek tomu, som to odhadla celkom dobre. Veľa som googlila a pýtala sa a nakoniec som postupovala podľa nasledujúcich kritérií. Na záver článku ešte uvádzam svoju osobnú skúsenosť.

Koláč
Zdroj: www.pexels.com

1. Výber cukrárky

Výber cukrárky je kľúčový. Je dobre si priamo u nej zistiť veľkosť koláčov a poprípade sa s ňou poradiť o počte kusov na osobu. Cukrárky už majú odhad a vedia s tým pomôcť, konečné slovo máte ale vy.

Tip: Ak s cukrárkou ešte nemáte osobnú skúsenosť a koláče ste od nej ešte nemali, poproste ju o malú ochutnávku. Takto dostanete lepšiu predstavu o chuti, veľkosti aj dekorovaní jej koláčov. Existuje veľké množstvo možností ako môžu koláče na svadbe vyzerať. Čoraz populárnejšie sú „candy bary“, no sú ľudia, ktorí stále uprednostnia klasické „domáce“ koláče.

2. Ročné obdobie

Možno sa to nezdá byť dôležité, ale ročné obdobie vám vie urobiť veľký rozdiel v počte koláčov. Vo všeobecnosti sa v lete zje menej koláčov ako v iných ročných obdobiach. V lete je teplo a ľudia nemajú až takú chuť na sladké.

3. Preferencie sladkostí v rodinách

Porozmýšľajte nad tým, či vaša a partnerova rodina obľubuje sladké. Ak nie, vo všeobecnosti môžete počítať s menším počtom koláčov.

Krájanie torty
Zdroj: www.pexels.com

4. Krájanie svadobnej torty

Toto je veľmi dôležitý bod. Rozhodnite sa či budete mať svadobnú tortu a ak áno, či ju na svadbe budete s partnerom krájať. Ak sa rozhodnete pre krájanie svadobnej torty, dohodnite sa, či tortu budete dávať ku prvej kávičke (okolo 21:00 hod.) všetkým svadobčanom, alebo ju pokrájate až niekedy po polnoci, len pre fotky a video. Torta je totižto celkom sýta a je to väčší kus koláča, takže po jej zjedení je veľká pravdepodobnosť, že svadobčania nebudú viac siahať po koláčoch.

5. Krabičkovanie

Vopred si premyslite alebo rovno napíšete plán krabičkovania. Je dobre vedieť ešte pred objednaním koláčov, koľko ich budete potrebovať do jednotlivých krabičiek. Ak budete mať podrobný plán, s balením koláčov vám jednoducho pomôžu aj rodinný príslušníci.

Tip: Nie je to povinnosť ale krabička koláčov určite poteší oddávajúceho, organistu, kapelu, kameramana, fotografa, či vašich kolegov v práci. Myslite teda aj na to.

Candy bar
Zdroj: www.pixabay.com

6. Rozdávanie krabičiek

Máte v podstate dve možnosti. Svadobčanom môžete rozniesť svadobné koláče pred svadbou, (v mojom okolí sa to zvykne robiť štvrtok pred svadbou), alebo krabičky rozdáte pri lúčení sa so svadobčanmi na svadbe. Ak koláče rozdáte vopred, svadobčania sa ich najedia ešte pred svadbou, takže na svadbe ich zjedia o niečo menej.

Moja osobná skúsenosť:

S manželom sme z východného Slovenska a na takú východniarsku svadbu sa nám viac hodili klasické koláče, takže candy bar sme nemali. Svadba bola v lete. Ja som si, bohužiaľ, neoverila veľkosť koláčov, takže nakoniec sme boli prekvapení, že sú väčšie ako klasické svadobné koláče, ale to až tak nevadilo. Hostí sme mali cca 80 a odhad bol taký, že sladké na svadbe až tak nepôjde, pretože bolo leto a svadobčania dostali koláče vopred, vo štvrtok pred svadbou, takže na koláčoch si už pochutili doma.

Keďže boli koláče väčšie, do krabičiek sme balili 15 – 20 koláčov (viac sa nevošlo😊). Presný počet závisel od toho, koľko osôb si malo na danej krabičke pochutnať. Ak šlo o pár, dávali sme tých 15, ak šlo o rodinku s deťmi, balili sme 20 ks. V prípade klasických, menších koláčov, odporúčam do krabičiek baliť 20-30 koláčov. Kúsok torty sme do krabičiek my osobne nedávali. Ak sa však vy pre túto možnosť rozhodnete, počet koláčov bude v krabičke menší, lebo torta zaberie veľkú časť krabičky. Svadobnú tortu sme sa rozhodli krájať ku kávičke, takže do sály sme rátali 5 koláčov/osoba.

Na svadbu s 80 svadobčanmi sme po prepočtoch nakoniec objednali 2 000 koláčov. To bolo finálne číslo už aj s koláčmi patriacimi do krabičiek a s koláčmi pre kapelu, kameramana, kňaza, kolegov a pod. Zvýšilo sa nám asi okolo 100 koláčov. Zvyšné koláče sme nevyhodili, ale zamrazili. To je ďalší tip, ako zbytočne neplytvať.

Nám ten odhad celkom vyšiel. Verím, že pri výpočtoch sa aj vy dostanete čo najbližšie reálnej spotrebe koláčov na vašej svadbe. Ako sa hovorí, radšej mať o trochu viac, len aby nechýbalo, preto na záver odporúčam malú 5-10% rezervu. Môže sa stať, že ste pri plánovaní na niekoho zabudli a tak tú rezervu budete vedieť jednoducho použiť.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x