Čepčenie nevesty

Zdroj foto: Marek Zalibera

Čepčenie nevesty patrilo v minulosti medzi najdôležitejšie obrady svadobného dňa. Znamená to, že žena prechádza zo slobodného stavu do stavu manželského. Po tomto akte, žena získala iný spoločenský status.

Po svadbe žena odchádzala bývať do manželovej rodiny a to mnoho krát znamenalo, že sa už málokedy stretávala so svojou vlastnou rodinou. Vydatá žena nosila na hlave čepiec a to pre nápadníkov znamenalo, že už je vydatá a teda od nej ruky preč. Ženy, ktoré boli na vydaj nosili na hlave vienok.

To by bolo z histórie všetko. Teraz by som prešiel k samotnému priebehu čepčenia nevesty.   

Priebeh čepčenia nevesty

Na začiatok treba pripraviť stôl a stoličku pre nevestu. Tie sa položia na stred tanečného parketu. Samozrejme, čepčenie nevesty sa môže vykonať aj za svadobným stolom, kde sedí nevesta aj so ženíchom. Pri príchode družičiek aj s nevestou ku stolu sa spieva pesnička: Pochválený Ježiš Kristus prišli sme. 

Po príchode môže nasledovať poďakovanie nevesty mamke a počas toho spievajú družičky túto pieseň: Muši Vám mamičko ceško bic.

Zdroj foto: Marek Zalibera

Po poďakovaní nevesty svojej mamke nasleduje snímanie zeleného vienka z hlavy nevesty. Zelený vienok v tomto prípade predstavuje závoj. Počas tohto obradu družičky spievajú túto pesničku: Kosatka, kosatka, želena kosatka.

Ak družičky držia v ruke závoj, tak začnú spievať: Naša parta zo samého zlata, naša parta zo samého zlata, treba na ňu družbu jako kata, treba na ňu družbu jako kata. V tom prichádzajú ku stolu družbovia a začnú spievať: Ja za partu nedám nič, parta moja muši bic, bo ona me obecala, kedz mi pierko davala.

Ďalej pokračuje vyjednávanie medzi družičkami a družbami za koľko predajú družičky partu družbom. Väčšinou si družičky pýtajú želene za želene. Takže družbovia by si mali pripraviť 100 €. Samozrejme, ak vyjednajú nižšiu sumu, tak to bude pre družbov len dobre. Vyjednávanie väčšinou trvá niekoľko minút, pretože trikrát by sa malo zopakovať, to čo spievajú družičky a družbovia.

Družičky: Naša parta zo samého zlata… a družbovia: Ja za partu nedám nič…. Medzitým sa, samozrejme, dohadujú na cene za partu. Po odkúpení party družbom začne rozprávať družička: Parta moja parta, želeny venec, už mi totej party ostatny konec. Stracila ja partu nemožem ju najsc, našol mi ju družba nechce mi ju dac. Nečekajce vy mne kamarátky nikda, bola ja dzievečka už nebudzem nikda.

Redový tanec

Potom, ako povie družička tieto slová, nevesta sa postaví na stôl a družba ju prenesie na rukách až na parket, kde začne redový tanec. Tento článok je skôr zameraní pre snúbencov, ktorí sa rozhodli čepčenie nevesty urobiť bez ľudového súboru. Ak by ste mali objednaný ľudový súbor (profesionálov), tak oni sa postarajú o celý priebeh čepčenia. Verím, že snúbencom tento článok pomôže a čepčenie nevesty dopadne na výbornú.

Tip: Pri začatí odkupovania party môžu družičky začať spievať aj takto: Kto chce našu partu mac, muši za ňu taľar dac. Kto chce našu partu mac, muši za ňu taľar dac. Taľara bitého od družby staršého, taľara bitého od družby staršého.    

Čepčenie nevesty. Videá

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x