Ľadové kráľovstvo v Slovenskom raji. Dobšinská ľadová jaskyňa

Slovenský raj ponúka nie len krásne výhľady, prechádzky nádhernými roklinami, ale aj schladenie sa v krásnych podzemných priestoroch jaskýň v letných mesiacoch. Jednu ľadovú jaskyňu som pred pár dňami navštívila a dnes vám ju chcem bližšie predstaviť.

Dobšinská ľadová jaskyňa

ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Svojou hĺbkou a dĺžkou sa radí k najväčším ľadovým jaskyniam sveta. Od roku 2000 je zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Takýto klenot sa nachádza v juhozápadnej časti nášho Národného parku Slovenský raj. Vchod do jaskyne, ktorý sa nazýva „ľadová diera“ nájdete v nadmorskej výške 969,5 m na vrchu Duča. Dĺžka jaskyne je síce až 1483 m, avšak verejnosti prístupná trasa má len 515 m.

Keďže ide o ľadovú jaskyňu teplota v nej sa pohybuje od -3,9 °C do – 0,2 °C. Počas prehliadky, ktorú sme tu s priateľom absolvovali v auguste, bolo v jaskyni sviežich -2 °C. Jaskyňa v sebe ukrýva nádhernú ľadovú výzdobu, ktorú vám ukážu milé sprievodkyne a tie vám aj povedia zaujímavé fakty jaskyni. Mňa zaujalo to, keď som zistila, že ľad, ktorý sa v jaskyni nachádza má aj 2000 rokov, a že jaskyňa kedysi slúžila aj ako verejné klzisko.

Prístup k jaskyni

S priateľom sme sa dostali autom na platené parkovisko v Stratenej, Dobšinská ľadová jaskyňa, ktoré sa nachádza pod jaskyňou. Cena na tomto parkovisku je 3,50 eur/deň. K jaskyni sa však dá dostať aj vlakom, a to na zastávku Dobšinská ľadová jaskyňa, alebo autobusom na zastávku Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa. Od auta sme ešte museli ísť pešo ku vchodu jaskyne, a to predstavovalo asi 20 minútovú prechádzku po kamennej ceste a neskôr lesnom chodníku, pričom sme prekonali výškový rozdiel 130 m.

Hore pri vchode do jaskyne sa nachádza pokladňa, v ktorej sa kupujú lístky a k dispozícií tu sú aj suveníry. Cena lístka pre dospelú osobu je 8 eur, pre študenta a osobu nad 60 rokov je vstupné 7 eur a pre deti od 6-15 rokov a invalidov je vstup za 4 eurá. Fotografovať a kamerovať sa v jaskyni dá len za poplatok, ktorý predstavuje 10 eur. V blízkosti kasy sa nachádzajú aj toalety.

Do jaskyne sa vchádza so sprievodcom vo vopred určenom čase. Na stránke jaskyne sa síce uvádza, že vstupy v mesiacoch jún, júl a august sú o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00, môže sa však stať, že pre veľký počet turistov budú vstupy častejšie. My sme sa napríklad do jaskyne dostali o 11:40 a hneď po nás o 11:50 bol organizovaný vstup s poľským výkladom.

Jaskyňa býva sprístupnená od polovice mája do konca septembra. Otváracie hodiny jaskyne sa v mesiacoch rôznia, preto odporúčam si pred príchodom do jaskyne pozrieť, kedy bude otvorená.

Ľadové kráľovstvo

ľad

Je to ľadové kráľovstvo, ktoré sa dá navštíviť aj keď teploty vonku presahujú 30 °C. Je však potrebné myslieť na to, že do jaskyne sa treba teplo obliecť keďže pri teplote -2 °C tu strávite počas prehliadky 30 min.

Taktiež odporúčam aj pevnú obuv, hoci prechod cez jaskyňu nie je vôbec náročný a chodník, ktorý tu vedie je upravený a dobre sa po ňom prechádza. Do tejto jaskyne sa určite oplatí prísť a na vlastné oči si pozrieť všetko, čo ponúka.

Ak sa vám článok páči, dajte mu svoj like a zdieľajte ho, nech sa všetci dozvedia o ľadovom poklade, ktorý máme v našom Slovenskom raji.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x