Slovenský raj ako ho nepoznáte

Slovak paradise
Zdroj foto: Ján Zoričák

Rozhodli sme sa, že počas leta chceme vidieť nejaké krásy Slovenska. Zlákala nás čistá príroda Slovenského raja a preto sme podnikli viacero výletov do tohto národného parku. Prečo sme sa rozhodli práve pre Slovenský raj? Čo sme tam videli a zažili? Čítajte ďalej!

Slovenský raj bola jasná voľba. Chceli sme viac spoznať slovenskú prírodu a nechceli sme chodiť ďaleko. Uvedomovali sme si totiž, že aj v okolí nášho bydliska sa nachádza niečo, čo stojí za to vidieť, a to Slovenský raj. Bývame tak blízko a takmer vôbec sme tento kúsok chránenej prírody nepoznali. Bolo nám to ľúto a preto sme sa rozhodli, že vezmeme ruksak, kameru a pôjdeme objavovať Slovenský raj, ktorý patrí k jedným z najkrajších oblastí Slovenska.

Tomášovský výhľad

Tomašovský výhľad
Zdroj foto: Ján Zoričák

Prvou zastávkou bol Tomášovský výhľad. Chceli sme začať zľahka. Je to naozaj technicky aj časovo nenáročná túra. Na vrchole sa vám naskytne nádherný výhľad na široké okolie, vidieť je Prielom Hornádu, či dokonca Vysoké Tatry. Tento výhľad je označovaný za najkrajší v celom Slovenskom raji a my to môžeme len potvrdiť.

Prielom Hornádu

Hoci sme neprechádzali po celej dĺžke prielomu, ktorý má 16 km., ocitli sme sa cestou z Tomášovského výhľadu v istom úseku tohto kaňonového údolia, ktoré vytvorila rieka Hornád. Je tu krásne vidieť ako si voda dokazovala svoju silu a vytvorila si koryto v tvrdých skalách.

Roklina Suchá Belá

Suchá Belá
Zdroj foto: Ján Zoričák

Čarokrásna príroda. Len čo vstúpite do rokliny, ocitnete sa v nádhernej prírode. V tomto prípade však krása, ktorú tu uvidíte, vás bude aj niečo stáť. Trasa roklinou je pomerne náročná, vyžaduje si trpezlivosť, odvahu a dobrú techniku. Nachádzajú sa tu drevené aj kovové rebríky a stupačky, ktorých zvládnutie nemusí byť pre každého jednoduché. Turistická cesta je veľmi nepredvídateľná a zaujímavá. Všetko sa však dá zvládnuť, keď sa chce a motiváciou vám tu bude samotná príroda. Tá je tu nedotknutá a dovolí vám výstup popri vodopádoch, ktorých je tu hneď niekoľko a ktoré stojí za to vidieť. Roklina Suchá Belá je najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa
Zdroj foto: Ján Zoričák

Schladiť sme sa šli do ľadovej jaskyne. Áno, Slovenský raj ponúka aj prechádzky podzemnými chodbičkami, čo len dokazuje rozmanitosť prírody, ktorú tento národný park ponúka. Táto jaskyňa sa radí medzi tie najvýznamnejšie a najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej interiér zdobí ľad, ktorý sa neustále mení a teda ľadová výzdoba tu nie je stála. Prechod jaskyňou je obrovským zážitkom. Počas prehliadky, bolo zaujímavé zistiť, že ľad v jaskyni má okolo 2000 rokov ako aj to, že priamo v jaskyni bola kedysi možnosť verejného korčuľovania.

Zejmarská roklina

Pre tých, ktorí chcú zažiť všetko, čo im príroda Slovenského raja môže ponúknuť, ale nechce sa im namáhať na dlhej a ťažkej túre, toto je dobrá alternatíva. Pomerne jednoduchá trasa vedie roklinou, ktorá poskytne turistom krásnu prírodu, úžasné výhľady, zopár rebríkov a dokonca aj vodopády. Keďže má roklina necelý kilometer, je najkratšou roklinou Slovenského raja. Dá sa prejsť za 45 minút, počas ktorých sa neraz zastavíte a budete si vychutnávať nádhernú a pokojnú prírodu, šum stromov a tok rieky.

Zejmarská roklina
Zdroj foto: Ján Zoričák

V blízkosti rokliny sa nachádza aj Palcmanská Maša, ku ktorej sme sa dostali. Nachádza sa v blízkosti obce Dedinky a ide o najväčšiu vodnú plochu v Slovenskom raji.

Slovenský raj predstavuje rozmanitú a nádhernú prírodu. Vidieť sa tu toho dá omnoho viac, v článku spomíname len miesta, ktoré sme sami navštívili. Treba sa preto porozhliadať a vybrať si vhodnú trasu, kam sa vybrať. Verím, že každý si zo širokej ponuky národného parku vyberie. Dlhé, krátke, jednoduché aj náročné trasy, výhľady, rokliny, tiesňavy, jaskyne, priepaste, vodopády, skaly,… všetko nájdete tu. Slovensko má nádhernú prírodu, je tu čo objavovať. Zbaľme si ruksaky a hor sa za zážitkami.

Video: Slovak paradise (Slovenský raj)

Video natočil a spracoval Ján Zoričák

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x