HD video vs. SD video

Hovoria Vám niečo skratky HD video vs. SD video? Poznáte rozdiel medzi nimi? O čo vlastne ide? Poďme si to vysvetliť.

HD video

Rozlíšenie
Zdroj foto: Ján Zoričák

Začnem HD videom, High Definition znamená vysoké rozlíšenie. Video s vysokým rozlíšením má 1280 x 720 pixelov alebo 1920 x 1080 pixelov. Keď HD video má rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, tak sa označuje aj ako FULL HD video.

SD video

Teraz prejdeme na SD video, SD video znamená štandardné rozlíšenie a takéto video disponuje rozlíšením max. 720 x 576 pixelov. To platí pre normu PAL, norma PAL sa používa v Európe. V Amerike sa používa norma NTSC, kde rozlíšenie je 720 x 480 pixelov. Ešte poznáme normu SECAM, ale túto normu nebudem rozoberať, pretože ju ani nepoužívam.

Video so štandardným rozlíšením (SD) sa nahráva na DVD disky. Ak by ste mali záujem o video napríklad zo svadby s vysokým rozlíšením, tak je potrebné ho nahrať na Blu-ray disk, pretože video s vysokým rozlíšením zaberá viac pamäte, kde už DVD disky nestačia, pretože kapacita DVD diskov je buď 4,7 Gigabajtov (GB) alebo 8,5 GB. Keďže pri Blu-ray diskoch sa bavíme o kapacite 25 GB alebo 50 GB.

Zoberme si napríklad, keď by som mal spracovanú svadbu, ktorá by časovo mala 2 hodiny, tak pri rozlíšení FULL HD by zaberala asi 27 GB pamäte, čo by sme potrebovali asi 4 DVD disky s kapacitou 8,5 GB. To by nebolo ani pre mňa a ani pre Vás komfortné, ak by ste každú polhodinu museli meniť disk pri sledovaní Vašej svadby.

Blu-ray a DVD

Je dobré pripomenúť, že ak chcete sledovať Vašu svadbu v HD kvalite, tak je potrebné mať televízor, ktorý podporuje HD rozlíšenie a takisto aj prehrávač na Blu-ray disky, ktorý Vám ich prehrá, pretože DVD prehrávače neprehrajú Blu-ray disky. Moje odporúčanie je, že do budúcna sa určite oplatí kúpiť Blu-ray prehrávač a nahrať si svadbu v HD kvalite, pretože doba napreduje a o niekoľko rokov, už aj DVD disky pôjdu pomaličky z trhu preč.

To bude všetko, čo sa týka rozdielu medzi HD videom a SD videom. Verím, že tento článok Vám pomohol pri rozhodovaní sa, či si nahrajete video v HD rozlíšení alebo v SD rozlíšení.

Radi by ste sa nechali previesť svadobným dňom? Neviete ako prebieha? Prečítajte si preto aj článok: Priebeh svadobného dňa.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x