Svadobný obrad v kostole

Svadobný obrad je o dvoch ľuďoch, ktorí chcú spečatiť svoju lásku pred pánom Bohom, očami rodiny, kamarátov a známych. Po tom, ako si snúbenci povedia svoje ÁNO, stávajú sa z nich mladomanželia.

Preto som sa rozhodol, že vám priblížim, ako takýto obrad prebieha v kostole, aby v budúcnosti, keď si budete brať svojho milujúceho partnera, ste nemali problém s tým čo máte povedať. Samozrejme pred sobášom budete mať náuky u kňaza, ale rád by som aj ja prispel týmto článkom, aby ste si mohli zopakovať, ako to celé bude prebiehať.

V tomto článku budem používať mená Kamila a Zuzany, pretože z ich obradu som čerpal informácie a takisto na konci článku je priložené video zo svadobného obradu Kamila a Zuzky.

Na začiatku začne kňaz obrad týmito slovami.

Kňaz:

Kamil a Zuzana rozhodli ste sa uzavrieť sviatostné manželstvo. Teraz nastáva tá chvíľa, keď Kristus Pán tu pred zástupcom Cirkvi a pred Cirkevnou obcou sviatostne spečatí Vašu lásku. Preto sa Vás pred Bohom a Cirkvou pýtam. Je toto Vaše rozhodnutie slobodné a úprimné?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Kamil a Zuzana, ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vo vzájomnej úcte po celý život?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Ste ochotní s láskou prijať deti, ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a zákonov jeho Cirkvi?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Keď chcete teda uzavrieť sviatostné manželstvo, podajte si ruky a pred pánom Bohom a jeho cirkvou vyjadrite svoj manželský súhlas.


Snúbenci si podajú pravé ruky a vyslovia.


Ja Kamil beriem si teba Zuzana za manželku a sľubujem pred Všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom a že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví, ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života. To isté zopakuje nevesta.

Kňaz:

A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje. Amen. Milý novomanželia teraz prísahou potvrďte, čo ste si navzájom sľúbili.

Novomanželia:

Pred oltárom nášho pána Ježiša Krista prisáham, že svoj manželský sľub dodržím, tak mi pán Boh pomáhaj.

Kňaz:

Teraz Vám požehnám snubné prstene. Požehnaj pane tieto prstene, aby tí čo ich budú nosiť zachovávali neporušenú vernosť, plnili tvoju vôľu, zotrvávali v tvojom pokoji a žili vo vzájomnej láske až do smrti. Zkrze Krista nášho pána. Amen.

Novomanželia:

Zuzana príjmy tento prsteň, ako znak mojej lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. To isté zopakuje aj nevesta.

Týmto sa končí svadobný obrad, kde si novomanželia vymenia svoje obručky.

Ako som písal na začiatku tu je sľúbené video zo svadobného obradu Kamila a Zuzky.

5 1 hlasuj
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x