Múzeum špeciálneho školstva v Levoči má svoj klip

Ľudské zmysly

Levoča má jedinečné múzeum a my sme navštívili jeho priestory.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je skutočným unikátom. Je jediné svojho druhu v celej strednej Európe. Jeho význam spočíva v tom, že preniká do histórie výchovy a vyučovania nevidiacich, nepočujúcich, mentálne či telesne znevýhodnených. Nenájdete tu však exponáty staré tisícky rokov, pretože samotné špeciálne školstvo je veľmi mladé. Nájdete tu však širokú škálu informácií a zaujímavou a interaktívnou formou sa dozviete o živote a potrebách znevýhodnených ľudí.

Múzeum má 4 poschodia, pričom každé tvorí samostatný celok.

Na prvom podlaží vám lektorky priblížia históriu najstarších ústavov a špeciálnych škôl na Slovensku.

Druhé poschodie tvorí knižnica, kde sa nachádza okolo 4 000 publikácií. Niektoré z nich sú aj v Braillovom písme. Chceli by ste si vyskúšať ako „vidia“ nevidiaci portréty ľudí? Skvelé! Samy si budete môcť vyskúšať, aké je to hmatom spoznávať reliéfne portréty. 

Učebným pomôckam pre nevidiacich, nepočujúcich, hluchoslepých a mentálne znevýhodnených je venované celé tretie poschodie. V tomto priestore sa nachádza aj nadrozmerné ucho a oko, kde majú možnosť aj tí najmenší zistiť, ako tieto orgány fungujú.

Štvrté poschodie je zamerané na ľudské zmysly. Vyskúšať si ich môžete na nadrozmernej kocke, kde vás čakajú úlohy na hmat, sluch, čuch či zrak. Vnútro kocky predstavuje simuláciu kuchynky nevidiacich, kde návštevník s maskou na očiach prechádza tmavým priestorom bez použitia zraku.

Múzeum je veľmi zaujímavé a vymyká sa predstavám o klasických múzeách. Nájdete tu novodobé exponáty a mnohé repliky týchto exponátov si môžete aj vyskúšať. Súčasťou prehliadok múzea, určených malým i veľkým návštevníkom, sú lektorské výklady v slovenskom, anglickom i nemeckom jazyku v podaní lektoriek, ktoré zároveň odpovedia na otázky laickej, ale aj odbornej verejnosti.Je pre nás cťou, že Golden Star Video dostalo priestor natočiť priestory Múzea špeciálneho školstva v Levoči a tým prispieť k jeho zviditeľneniu. Pozrite si video:

Kliknite aj na stránku Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x