Únos nevesty – kontroverzná tradícia

Únos nevesty
Zdroj foto: Peter Dirga

Únos nevesty je tradícia, ktorá je v súčasnosti veľmi mierumilovná, ale nebolo tomu vždy tak. História tejto nie vždy obľúbenej tradície siaha do dávnej histórie, ide totiž o jednu z najstarších foriem uzavretia manželstva.

Častokrát bol únos ženy považovaný, samozrejme, za akt násilia a ten bol v konečnom dôsledku aj trestaný. Existovala však výnimka, ktorá bola rozšírená hlavne u Slovanov. Únos nemusel byť teda zakaždým skutočný ale bola možnosť aj fiktívneho alebo dohovoreného únosu. V tomto prípade dievča s únosom vopred súhlasilo. Praktizovalo sa to hlavne vtedy, keď rodičia nechceli mladé dievča vydať. Možnosť dohovoreného únosu však využívali aj rodičia mladých, ktorí chceli ušetriť náklady za svadbu.

Dnes tento zvyk nemá už nič spoločné s násilím a ide len o prvok zábavy, ktorý môže spestriť svadbu.

Priebeh únosu nevesty:

Prípitok s nevestou
Zdroj foto: Peter Dirga

1. Dohodnutie, kedy sa únos uskutoční, do akého podniku sa s nevestou pôjde a kto sa ho zúčastní.

2. Ženícha niekto nenápadne zabáva, kým sa dohodnutí svadobčania zhromaždia v blízkosti nevesty a tajne ju odvedú zo sály.

3. Ženích by si mal po krátkom čase všimnúť, že v sále chýba nevesta a s ďalšími mladými svadobčanmi by sa mal vybrať svoju nevestu hľadať.

4. Nájdenie nevesty častokrát sprevádza jej  „vykúpenie“ (ženích môže zaplatiť to, čo stihli svadobčania s nevestou v podniku vypiť).

5. Nevesta so ženíchom aj s ostatnými svadobčanmi sa vrátia do sály a pokračuje zábava.

Zásady úspešného únosu:

  • Nevesta by mala o únose vopred vedieť, aby sa predišlo nepríjemnostiam.
  • Únos by mal prebehnúť pred polnocou.
  • Mal by trvať menej ako hodinu, aby sa svadobčania nezačali nudiť.
  • Nevesta by mala aj počas únosu ostať čo najbližšie sály, aby ju ženích čím skôr našiel.

Nie všetky nevesty si však želajú túto tradíciu dodržať na svojej svadbe a je to samozrejme v poriadku. Odchod z vlastnej svadby nemusí byť želaný a za zváženie stojí aj fakt, že počas únosu sa môžu nezainteresovaní svadobčania začať nudiť, čo môže ich celkový dojem zo svadby pokaziť.

Rada na záver:             

ženích s nevestou
Zdroj foto: Peter Dirga

Ak ste nevestou, dajte vopred rozhodne najavo, či si takúto tradíciu na svojej svadbe želáte alebo nie. Koniec koncov, vy máte najväčšie právo rozhodovať o tom, ako bude vaša svadba vyzerať a vy sa na nej musíte cítiť dobre. Je to váš deň. Odporúčame prebrať možnosť únosu aj s vašim nastávajúcim, aby mal právo vyjadriť sa aj on.  Ak ste svadobčan rešpektujte želanie nevesty a ženícha. Je to ich veľký deň a v prvom rade má byť príjemný pre nich, nech si z neho odnesú tie najkrajšie spomienky. Nečakané prekvapenia svadobčanov môžu totiž spraviť viac zla ako dobra.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x