47. Spišské folklórne slávnosti

Spišské folklórne slávnosti
Zdroj foto: Martin Bagar

Spišské folklórne slávnosti sa ako každý rok konajú v júni na Spišskom salaši pri Spišskom Podhradí. Tentokrát sa konali 29. – 30. júna. Boli to dva dni plné folklóru. Nechýbali samozrejme vystúpenia folklórnych skupín z celého Slovenska, sprievodné programy a Jarmok remesiel.

Sobota

ľudová skupina
Zdroj foto: Martin Bagar

Na hlavnom pódiu sa v sobotu predstavili detské skupiny ako DFS Letnička a DFS Dreveník. Vystúpili aj skupiny DFS Slovinočka, DFS Jadlovček, Fsk Smižančanka. Medzi veľmi známe skupiny, ktoré sa predstavili na tohtoročných folklórnych slávnostiach 2019 patrí FS Železiar, ktorí pochádza z Košíc a vedie ho pán V. Urban. Na slávnostiach bola aj jedna skupina zo zahraničia a to konkrétne z Maďarska Magyar Virtus. Ako každý rok, tento deň bol ukončený zapálením veľkej vatry Jánskych ohňov.

Nedeľa

Nedeľa sa začala slávnostnou sv. omšou vo farskom kostole Narodenia Panny Márie v Spišskom Podhradí.

Program spišských folklórnych slávností ďalej pokračoval na Spišskom salaši, a to programom folklórnych regiónov Trenčianska a Myjavska pod názvom Ze zešita pána rechtora. V tomto programe sa predstavili skupiny Fsk Kýčer zo Starej Lúky alebo Fsk Selčan zo Selca.

Kráľ a poddaný
Zdroj foto: Ján Zoričák

Na pódiu vystúpili aj folklórne skupiny zo Spiša v tématickom programe Cisar naš jak še maš?! Išlo napríklad o FS Šiňava alebo Fsk Taľar z Novej Ľubovňe. Na záver nedele sa konal koncert hudobného zoskupenia Balkansambel zo Žiliny.

Spišské folklórne slávnosti: sprievodný program

Počas týchto dvoch dní ste mohli vidieť aj sprievodné programy, ako Fajna folklórna fotka, výstava fotografií z dejín obcí Spiša alebo Jarmok remesiel, ktoré sa nachádzali v areáli Spišského salaša. Nechýbala však ani Malá scéna, na ktorej sa konalo napríklad bábkové divadlo pre deti, takisto rôzne workshopy a hry. Vystupovali tu aj folklórne skupiny z Prakoviec a Spišského Podhradia.

Priebeh spišských folklórnych slávností, ktoré natočilo Golden Star Video si pozrite v nasledujúcom videu nižšie:  

Pre viac informácií navštívte stránku Spišského osvetového strediska.

Ak by ste mali chuť, poďte sa s nami pozrieť do Slovenského raja.

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x