Čarokrásny kaštieľ Betliar

kaštieľ Betliar
Zdroj foto: Ján Zoričák

V malebnej východoslovenskej obci, Betliar, ktorá sa nachádza v okrese Rožňava, sa nachádza vzácna a krásna historická pamiatka – Andrássyovský kaštiel. Dnes je známy pod názvom Kaštieľ Betliar. Andrássyovci patrili v 19. stor. k najvýznamnejším aristokratom v Európe.

Po príchode do areálu kaštieľa sa okamžite ocitnete v rozprávkovo krásnej záhrade. Je rozsiahla a členitá. Po oboch jej stranách vedú chodníky a počas prechádzky vás prekvapia viaceré malé stavby. Je tu dokonca aj malý vodopád, či jazierko. Prechádzka takouto záhradou je skutočne balzamom na dušu. Rozloha tohto parku je približne 80 ha. Na jeho konci sa nachádza zverinec, kde Andrássyovci chovali rôzne zvieratá, napríklad aj medveďa hnedého, líšku, či vlka.

Zverinec
Zdroj foto: Ján Zoričák

Stavba kaštieľa je samostatnou kapitolou. Kaštieľ nechal vybudovať Štefan Andrássy na mieste, kde stal pôvodne menší, renesančný kaštieľ. Na jeho troch podlažiach je dnes expozícia múzea. Počas prehliadky priestorov môžete vidieť pôvodné zariadenie, nábytok, umelecké diela, knižnicu, grófske apartmány a pod. Nájdete tu aj vzácne rukopisy, zbierky keramiky, porcelánu, skla a iných vzácnych predmetov.


Samostatná stavba pôsobí symetricky, je oku lahodiaca. Ide o architektonický skvost. Kaštieľ je rozsiahly, ale je to jeho výhoda, pretože sa v záhrade nestráca. Naopak, je jej hrdým záchytným bodom.    

Nie je sa preto čomu čudovať, keď sa dozviete, že si na toto krásne miesto chodia mladomanželia robiť svadobné fotografie.

Fontána
Zdroj foto: Ján Zoričák

Cena vstupného aj otváracie hodiny kaštieľa sú dostupné na http://muzeumbetliar.sk/kastiel/informacie/.

V okolí kaštieľa sa platí parkovné v hodnote 2 eur. V blízkosti sa nachádza hneď niekoľko reštaurácii, avšak hneď vedľa kaštieľa sa nachádza pekný Penzión pri kaštieli Betliar, kde sa viete aj ubytovať aj sa dobre naobedovať.

Veríme, že náš tip vám pomôže v rozhodovaní, a dovolenka na Slovensku bude príjemným zážitkom. Ak chcete ďalšie tipy na výlet, tak neváhajte pozrieť si článok čo ponúka Slovenský raj.

Tím Golden Star Video

0 0 hlasujte
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x