Ráno ako náhle vstanete z postele začína Váš svadobný deň. Je dôležité, aby ste si dopredu určili osoby, ktoré Vám budú pomáhať s priebehom svadobného dňa, aby Váš deň dopadol na výbornú.
U nevesty začína svadobný deň kaderníkom a make up-om, ale tým sa až tak zaoberať nebudem. 🙂
Obliekanie:
Po úprave vlasov u kaderníka a make-upu nasleduje obliekanie nevesty a ženícha. Pri obliekaní Vám môže asistovať družba (družička).
Prechádzka a umelecké fotenie:
Po obliekaní môže nasledovať umelecké fotenie záleží, ako ste sa dohodli s fotografom a kameramanom. Niekedy sa umelecké fotenie realizuje aj iný deň, ako svadobný. Treba si uvedomiť, že pri fotení sa zdržíte asi tak 2 hodiny.
Odpytovanie u rodičov a odobierka:
Ak už máte za sebou fotenie, tak nasleduje odpytovanie od rodičov. Ženích prosí rodičov o odpustenie a žiada ich o požehnanie. Po odpytovaní ženích ide po nevestu. Keď príde ženích po nevestu nasleduje odobierka nevesty od rodičov. Pri odobierke ženích s nevestou prosia rodičov o odpustenie a o požehnanie na spoločnú cestu životom, a takisto ženích žiada ruku nevesty jej rodičov.
Sprievod do kostola:
Po odobierke nasleduje sprievod do kostola. Sprievod môže byť aj peši, ak nevesta býva neďaleko kostola (v mnohých prípadoch na dedine). Ak sprievod do kostola ide peši môže sa stať, že niekto si na Vás pripraví aj bránu, ale to už je ojedinele.
Kostol – Svadobný obrad:
V kostole prebieha samotný sobáš. Je to najdôležitejší akt celého dňa. Hlavne netreba zabudnúť na obrúčky a krížik. Ako prebieha takíto sobáš si môžete pozrieť TU
Gratulácie:
Ihneď po kostole nasledujú gratulácie, kde hostia zablahoželajú novomanželom k ich novému spoločnému životu. Pri neveste a ženíchovi môžu asistovať družičky aby odoberali kvety od hostí.
Požehnanie:
Po gratuláciách sa môže ešte odísť k neveste, predtým než vstúpite do sály. Robí sa to, pretože krížik čo ste mali v kostole pri svadobnom obrade sa požehnal a s týmto požehnaním idete domov. Doma ho odložíte, aby Vás sprevádzal po celý život.
Príchod do sály:
Príchod do sály je v znamení príhovoru čašníka a následne po príhovore Vám ponúkne ochutnať chlebík so soľou a cukrom. Ak budete to mať za sebou rozbije sa tanier o podlahu na znak črepín šťastia. Ženích s nevestou musia upratať črepiny a vziať si dva kúsky z črepín. Po tomto akte ženích zoberie na ruky nevestu a privedie ku svadobnému stolu.
Prípitok a svadobná večera:
Starejší alebo svedok prednesie príhovor a prípitok. Po prípitku nasleduje modlitba pred večerou, ak sa svadba nesie v kresťanskom duchu.
Novomanželský tanec:
Po večeri nasleduje už novomanželský tanec alebo prvý tanec mladomanželov. Po tomto tanci sa pripoja aj svadobný rodičia a zatancujú si spolu s mladomanželmi. Ak hľadáte inšpiráciu na prvý svadobný tanec, tak na tomto linku Tanečné prekvapenie Janky a Miloša sa môžete inšpirovať Jankou a Milošom.
Zábava:
To by bola asi taká najhlavnejšia časť svadobného dňa. Samozrejme ešte nie je koniec, ale zábava ešte len začína, táto časť svadby je asi najobľúbenejšia.
Únos nevesty:
Počas zábavy môže dôjsť ku krádeži alebo lepšie povedané k únosu nevesty, ale musí to byť ešte pred polnocou.
Čepčenie nevesty:
O polnoci začína čepčenie nevesty. Čepčenie nevesty je vykupovanie zeleného vienka alebo party od hlavnej družičky a družičiek. Túto partu alebo vienok odkupuje hlavný družba.
Redový tanec:
Po odkúpení party hlavným družbom, hlavný družba privedie na parket nevestu a tým začína redový tanec. Redový tanec je na to, aby si každý z hostí zatancoval s nevestou. Redový tanec ukončuje ženích tým že nevestu odnesie z parketu preč.
Vydaté ženy:
Po redovom tanci sa nevesta prezlečie do spoločenských šiat a začepí sa. Následne už ostáva posledný bod programu a to je tanec nevesty s vydatými ženami.
Tento článok bol vytvorení na základe tradícií na Spiši. Rôzne zvyky sa môžu líšiť od kraja v ktorom sa nachádzate.