Odobierka nevesty

Odobierka nevesty
Zdroj foto: Ján Zoričák

Odobierka nevesty sa koná ešte pred svadobným obradom. Teda predtým, ako sa snúbenci odoberú do kostola alebo na radnicu, kde prebehne sobáš.
Odpýtavanie začína tým, že svedok alebo starosta prednesie príhovor. V príhovore v mene snúbencov poďakuje rodičom a poprosí ich o odpustenie.

Úvodný príhovor:

Vážení svadobní hostia, svadobní rodičia, dovoľte mi, aby som vám v mene našich snúbencov ____________ a ____________ spoločne poďakoval za vašu starostlivosť, trpezlivosť pri výchove, že ste ich do takej krásy dobre vychovali. Milí snúbenci a poďakovali by sme teraz Vašim rodičom, za to všetko za trpezlivosť, pevné nervy a hlavne takisto aj občas tvrdú ruku, že vás s láskou a tak krásne vychovali. Teda opakujme spoločne jedno veľké, otvorené, ĎAKUJEME.

Po úvodnom príhovore môže zaznieť aj táto ďakovná pieseň.

Ďakovná pieseň:

Otec môj dobrý aj Vy moja rodná mať, prichodí sa mi od Vás odberať. Ďakujem Vám za všetko, čo ste mi od malička dali, že ste ma radi mali a v láske vychovali. Zo srdca ľutujem každý planý skutok, ktorým som vám spôsobila zármutok. Vaše odpustenie na cestu mi dajte a v dobrom ma spomínajte.

Po tejto piesni nevesta odpytá rodičov ženícha týmito slovami: Drahí rodičia ďakujem, že ste mi vášho syna dobre vychovali a za ženícha dali.

Následne ženích odpytá rodičov nevesty týmito slovami: Drahí rodičia ďakujem, že ste mi vašu dcéru dobre vychovali a za nevestu dali.

Na znak toho, že im rodičia odpúšťajú, dajú svojim deťom krížik na čelo a pobozkajú ich na líce. Týmto sa končí odobierka nevesty a následne všetci sa odoberú do božieho chrámu alebo na radnicu, kde prebehne sobáš.

Video: Odobierka nevesty – Janka a Kristián

Bonus: Úvodný príhovor č. 2

Vážení snúbenci, drahí rodičia, milí svadobný hostia. Zišli sme sa tu pretože (meno ženícha) a (meno nevesty) sa rozhodli prijať sviatosť manželstva pred pánom Bohom. Ešte predtým, ako sa odoberieme do Božieho chrámu radi by sa poďakovali a poprosili svojich rodičov o rodičovské požehnanie.

(Meno ženícha) a (Meno nevesty) kľaknite si a opakujte po mne.

Milí rodičia Ďakujeme Vám za výchovu, starostlivosť a lásku, ktorú ste nám dali. Odpustite nám všetky naše nepremyslené slová alebo činy, ktorými sme Vás ranili. Prosíme Vás o rodičovské požehnanie na našu spoločnú cestu životom.

Poprosím rodičov, aby požehnali svoje deti.

Ďakujem a teraz spoločne vyprevaďme našich snúbencov do Božieho chrámu, kde si pred pánom Bohom povedia svoje ÁNO.

Prečítajte si aj náš ďalší článok s názvom Ako nepokaziť príchod nevesty k oltáru.

1 1 hlasuj
Hodnotenie článku

Zdielajte článok na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odoberať
Upozorniť
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky ma potešia, zanechajte komentár.x